O mnie

Wiele lat temu włączając jedyny komputer w domu, przed wpisaniem hasła, zawsze wybierałem konto o nazwie „Mateusz”. To tak słowem wstępu, żeby nie pisać po prostu „Nazywam się Mateusz”. Mam też najbardziej popularne nazwisko w Polsce (tak Nowak! Nie Kowalski...). Programuję już od 15 roku życia. Widzę jak dużo dało mi to prawdziwe życie na kodach i zamierzam pomóc też Tobie wejść na ścieżkę developera. Oczywiście - jeśli chcesz :) Na początku poznajmy się lepiej, zjedź na dół i zobacz co mam o sobie do powiedzenia. Potem czekam też na kilka słów od Ciebie!

Cześć!

Powiedz coś o sobie... To jedno z tych nie prostych pytań, kiedy poznaje się nową osobę. Ale bardzo się cieszę, że tutaj jesteś i jednak spróbuję.

Pierwszą linijkę kodu napisałem już w wieku 15 lat. Zaczynałem od prostych gier RPG i edycji skryptów w programie RPG Maker XP. Później skupiłem się na aplikacjach mobilnych (Android), a obecnie zajmuję się w szczególności projektowaniem architektury systemów oraz wykonywaniem części backendowej. Nie obce są mi też zagadnienia frontendowe i UXowe.

Programowanie uważam nie tylko za moją pracę, ale też za jedno z największych zainteresowań. Choć uwielbiam Gwiezdne Wojny i często programuję niczym Jedi w naciągniętym kapturze, to przy projektach informatycznych staram się mieć szersze pole widzenia niż tylko swój monitor. Skupiam się na wykorzystywaniu metod, które poza zapewnieniem wysokiej jakości kodu dają realną przewagę biznesową nad konkurencją. Najwięcej czasu poświęcam na rozwijanie się w metodykach wytwarzania oprogramowania i efektywnych sposobach współpracy z klientem. Uwielbiam projekty, które mają rozbudowaną domenę i jest w nich miejsce na zastosowanie takich praktyk jak EventStorming, Event Modeling, CQRS, Domain-Driven Design i Event Sourcing. Wierzę, że modelowanie za pomocą tych technik pozwala nam uniknąć przypadkowej złożoności i naprawdę zostawić konkurencję daleko w tyle!

Pochodzę ze świata JVM i jestem miłośnikiem języka Kotlin, ale nie ograniczam się tylko do niego. Większośc mojego programistycznego czasu spędziłem programując w Javie. Ostatnio moje palce na klawiaturze coraz częściej stukają w rytmie TypeScript. A przy obecnym projekcie stosuję C# .NET. Gdy nie koduję, najczęściej można mnie spotkać przy biurowych piłkarzykach. Czasem biorę też udział w profesjonalnych turniejach futbolu stołowego. Jestem też wielkim fanem Gwiezdnych Wojen, i nie ograniczam się w tym jedynie do filmów.

To wiesz już trochę o mnie, teraz czas poznać Ciebie. Więc jeśli Ty nie chcesz też pozostać dla mnie anonimowy, to zapraszam Cię do udzielania się na moim Facebooku i Instagramie - czekam też na wiadomości prywatne albo maile 🙂

Trochę Event Sourcingu, tylko że takiego o mnie

Mówi się, że człowiek jest sumą swoich doświadczeń. Takie spojrzenie na życie człowieka idealne nawiązuje do tego czym jest Event Sourcing (niestety - widzę go prawie wszędzie). W telegraficznym skrócie, to wyznaczenie obecnego stanu systemu na podstawie przeszłych zdarzeń. Ale wróćmy jeszcze do bardziej ludzkiego tematu. Z pewnością poznanie kilku zdarzeń z mojego życia (nie tylko tego na kodach) pomoże nam w znalezieniu wspólnego języka.

- 🎓 Skończyłem studia inżynierskie z Informatyki. Moją opinię na temat studiów na pewno jeszcze poznasz. Niezależnie jaka ona jest to w tym czasie rozpocząłem programować tak "na serio", pomimo wcześniejszych zabaw.

- 👨🏻‍💻 Od 2. roku studiów pracuję jako programista. Wtedy przeszedłem też na studia zaoczne, aby pogodzić pracę z nauką. Pomimo ofert pracy na początek wybrałem jednak mniej opłacalne (w sensie finansowym) praktyki. Jednakże ten czas i szkolenia tam odbyte przełożyły się w dłuższej perspektywie też na wyższe wypłaty niż bym wybrał inaczej. Jeśli grałeś w Heroes III to z pewnością zrozumiesz, że czasem warto zdecydować się na doświadczenie zamiast złota.

- 👫💒 W czerwcu 2018 roku wziąłem ślub (jakby co to mi przypomnij - umowa stoi?) i od tego czasu mam wspaniałą żonę. Jestem pewien, że programistyczne "życie na kodach" w dużej mierze umożliwiło nam rozpoczęcie wspólnego życia.

- ⛺ Czuję, że programowanie dało mi bardzo wiele kodów do wpisania w życiu. Chciałbym też podzielić się tym z innymi. Dlatego angażuję się w organizację największego (i darmowego!) kursu programowania w Polsce - CodersCamp. Odpowiadam za jego część merytoryczną oraz jestem mentorem jednej grupy szczęśliwców. Dzięki temu wiele ludzi zmienia swoje życie i zaczyna przygodę z programowaniem. A mentorzy nie mają z tego zupełnie nic. Nic w sensie materialnym. Bo znajomości jakie się nawiązują i uśmiech (nieraz okupiony potem, łzami i nieprzespanymi nocami) ludzi, którym pomagasz stawiać pierwsze kroki jako programista są niezastąpione. Jest też promyk nadziei, że On powie kiedyś tym po prawej stronie: Bo nie umiałem programować a nauczyliście mnie. Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. 🙏

- 👶 2022 rok był dla mnie jednym z najcięższych w życiu, ale na koniec spotkało mnie największe szczęście. Na świat przyszedł nasz syn Wojtek. Możecie go już follow'ować na GitHubie TUTAJ.

- 🦁♚ Ciąg dalszy z pewnością nastąpi... Bo przecież jak powiedział pewien mądry Lew: Wszyscy jesteśmy złączeni w wielkim Kręgu Życia.

- Zmiana domeny z ZycieNaKodach.pl, na łatwiejszą do zapamiętania NaKodach.pl.

Wiesz już o mnie troszkę więcej. Czy może wpadł Ci pomysł na jaki temat chciałbyś tutaj poczytać? Chcesz zaproponować współpracę? Albo masz do mnie jakieś pytanie? Najłatwiej się ze mną skontaktować pisząc na maila: mateusz@nakodach.pl lub wysyłając wiadomość na LinkedIn.

Zapraszam do zostawienia swojego e-maila poniżej. Dzięki temu będziemy mieli bezpośredni kontakt, bez ograniczania zasięgów przez Social Media, a Ty otrzymasz wartościowe materiały na swoją skrzynkę 😆.

Mailing Domain-Driven Design

Wciąż za mało życiowych cheatów?

Zostaw swój adres e-mail i zobacz moje spojrzenie na codzienność programisty.

Na sam początek opowiem Ci o zetknięciu z Domain-Driven Design, zmianie myślenia i nowej erze mojego programistycznego ja.

Możesz liczyć na materiały o Event Sourcingu, Event Modelingu, DDD, programowaniu obiektowym i funkcyjnym oraz innych powiązanych tematach.

Na pewno poświęcę trochę maili umiejętnością miękkim. Będziesz też informowany o nowościach Życia na kodach prosto na Twoją skrzynkę!

Bądźmy ze sobą szczerzy. Od razu powiem, że nie zamierzam Ci niczego sprzedawać. Oczywiście nie mogę obiecać, że zawsze tak będzie 🙂

Jedyną stałą rzeczą w świecie IT (tak samo jak w życiu) jest właśnie zmiana.