📱 Instagram | Ekspresowa skarbnica wiedzy dla programisty i bezpośredni dostęp do ekspertów! Kogo obserwować?

Ciężko Ci się zebrać do czytania książki albo oglądania kursu online? Łatwiej Ci przychodzi scrollowanie na telefonie? Ta skondensowana forma wiedzy może być właśnie dla Ciebie! Ale kogo tutaj znajdziesz? Influencerzy IT, a może celebryci z gumowymi kaczuszkami w wannie? Nie tylko! Czyli w skrócie: kogo z polskiej branży IT, warto obserwować na Instagramie? Codzienna dawka wiedzy nt. Domain-Driven Design, umiejętności miękkich, Event Stormingu, budowania marki osobistej, tworzenia kursów online. A także angażujące formy interakcji, dzielenia się wiedzą i wiele więcej. Instagram to łatwy i szybki dostęp do specjalistów, podobnie jak konferencyjne kuluary. Wystarczy tylko wysłać “privka”!

Z życia na kodach

Instagram naprawdę ożył, kiedy z nas wysysało życie hasło “zostań w domu”. W tym czasie np. mi udało się umówić na darmową konsultację z podziwianym przeze mnie programistą albo nie raz wymieniać myśli z osobami zajaranymi podobną tematyką. Te ciężkie czasy odchodzą coraz bardziej w niepamięć, ale dobre owoce, jak możliwość pracy zdalnej — zostały z nami na dłużej. Tak samo Instagram jest wciąż dobrą formą wymiany wiedzy czy budowania swojej marki osobistej. Nie masz jeszcze konta na Insta? Czas na kolejny krok w Twoim rozwoju!

Kogo obserwować?

To jak, jesteś już gotowy na scrollowanie? Poza pamięcią mięśniową, która nakazuje nam ten gest kciukiem, to ruszmy też trochę głową i wybierzmy wartościowe treści. Poniżej znajdziesz ludzi z IT, z których Instagramowej aktywności można czerpać garściami.

  • @andrzejkrzywda_po_polsku | Andrzej Krzywda - CEO Arkency => Dzieli się wiedzą nt. Domain-Driven Design, Ruby, prowadzenia biznesu czy początków w IT. Możesz posłuchać o szczegółach organizacji pracy w Arkency — async remote czy brak pull requestów. Na pewno przypomni Ci o kolejnych Nerds On Lakes czy spotkaniach DRUG (Dolnośląska Ruby User Group) - sam wziąłem raz udział i mogę Cię zapewnić, że są tam tematy nie tylko dla Rubiowców. Jeśli lubisz łączenie kropek, między programowaniem a szachami ten profil z pewnością przypadnie Ci do gustu. Wg. Andrzeja stosując prawo popytu i podaży możemy dojść do wniosku, że w Ruby łatwo się wybić. Arkency to eksperci od tego języka. Jeśli chcesz zobaczyć repozytorium wysokiej jakości, spójrz na przykład ecommerce (DDD i EventSourcing za pomocą RailsEventStore). Na koniec zobacz, jak można tłumaczyć, mniej technicznym osobom co to kod i wszechobecne IFy na zapisanym Insta Stories.

  • @maciej.aniserowicz | Maciej Aniserowicz - devstyle.pl => Maciej zarobił ponad 45 mln złotych na szkoleniach dla programistów! Świetne są materiały, gdzie można oglądać “od kuchni” jak powstają te najbardziej dochodowe kursy w polskim IT. Czasem też dzieli się przemyśleniami, chodząc po cmentarzu czy też… a zresztą — trochę prześmiewczo przeczytasz o tym TUTAJ. Zacznij obserwować go najlepiej teraz, bo gdy piszę ten post, trwa przedsprzedaż i promocja jego najnowszego kursu DomainDrivers.pl. A jeśli chcesz bardziej poczuć ten “programistyczny vibe” i forma vloga przypadła Ci do gustu to sprwadź kanał devstyle na YouTube.

  • @mariuszgil_dev | Mariusz Gil => Mentor polskich EventStormingowców, prowadzący — Better Software Design (wg. mnie najlepszego Podcastu o tematyce programowania w Polsce). Warto śledzić, bo gdy Mariusz jest w Twoim mieście, to może akurat zaproponuje DevKawę, czyli po prostu spotkanie na żywo. Czasem są też stories bardziej na luzie, jak tzw. “DevKonfesjonał”, gdzie programiści anonimowo wyznają swoje grzechy lub swoich współpracowników (tak jak poniżej co znaleźli w zastanym kodzie).

    DevKonfesjonał na Instagramie Mariusza Gila.

DevKonfesjonał na Instagramie Mariusza Gila. Fragmenty jakie "penitenci" znalezli w zastanym kodzie.
(Kliknij obrazek, aby powiększyć)

Polecajki

Tak właśnie nazwaliby to na Instagramie. Więc bez przydługiego rozpisywania się — kilka “polecajek”. Jak to się mówi po angielsku: “last but not least”.

Jeszcze na sam koniec kilka innych osób, gdzie warto kliknąć “Follow”:

  • @piotrek_nowy | Piotr Nowosielski => CEO Just Join IT i RocketJobs.pl — trochę działania job boardu od kuchni
  • @informatywkaa | Łucja => Łucja, studentka Informatyki — jeśli brak Ci motywacji do nauki warto pooglądać. Szacunek też za przemycanie chrześcijańskich treści i niewstydzenie się Jezusa :)
  • @olaqnysz | Ola Kunysz => Ola Kunysz, doświadczona programistka — jeśli czujesz się wypalony w IT i nie wiesz co dalej to bardzo możliwe, że Ola znajdzie dla Ciebie jakąś receptę.
  • @promptowy | Piotr Olszewski => używając narzędzi AI zapewne zarobił już na niejeden dom. Chociaż niezbyt podzielam jego poczucie humoru — to jeśli chcesz pójść w tym kierunku, to może być jakąś inspiracją. Generuje nawet teledyski za pomocą AI dla najbardziej znanych polskich gwiazd!
  • @drogaprogramisty | Łukasz Dutka => mój kolega z poprzedniej pracy :) Programista z 6-letnim doświadczeniem. Materiały dla początkujących.

Jeśli chcesz więcej tego typu treści to oczywiście obserwuj też @Nakodach_pl 👋

Podziel się wpisem:

✉️ Lista Mailingowa

Zostaw swój adres e-mail i zobacz moje spojrzenie na codzienność programisty. Możesz liczyć na materiały o Event Sourcingu, Event Modelingu, Domain-Driven Design, programowaniu obiektowym i funkcyjnym oraz innych powiązanych tematach.

🫱🏻‍🫲🏽 Mentoring Online

Nauka Domain-Driven Design? Podział projektu na moduły? Zaplanowanie architektury? Konsultacja CV? A może rozwój w kierunku Seniora? Spotkajmy się! Umów się na mentoring lub konsultacje. Wspólnie opracujemy plan dla Ciebie 🫵

📖 SOLIDne CV?

🤔 Masz wymagane kompetencje, ale nikt nie daje Ci szansy ich zaprezentować?!

CV na kodach

💪 Przeprowadziłem ponad 100 rozmów rekrutacyjnych i widziałem tysiące CV. Nieraz miałem okazję porównać CV odrzucane, z tymi które robiły największe wrażenie. Na tej podstawie opracowałem porady, które pomogą Ci przejść ten etap rekrutacji.

Więcej o życiu na kodach

Mailing Domain-Driven Design

Wciąż za mało życiowych cheatów?

Zostaw swój adres e-mail i zobacz moje spojrzenie na codzienność programisty.

Na sam początek opowiem Ci o zetknięciu z Domain-Driven Design, zmianie myślenia i nowej erze mojego programistycznego ja.

Możesz liczyć na materiały o Event Sourcingu, Event Modelingu, DDD, programowaniu obiektowym i funkcyjnym oraz innych powiązanych tematach.

Na pewno poświęcę trochę maili umiejętnością miękkim.

Będziesz też informowany o nowościach Życia na kodach prosto na Twoją skrzynkę!